Tipy a rady - 22. díl

 Venkovní stínění je důležitým prvkem při regulaci světla, teploty a soukromí v exteriéru. K ovládání venkovního stínění se využívají různé způsoby. Tyto způsoby se dají rozdělit na manuální a motorické ovládání. U motorického ovládání můžeme dále rozlišovat mezi ovládáním spínačem a dálkovým ovládáním.

Manuální ovládání venkovního stínění je nejjednodušší a nejlevnější způsob ovládání. K ovládání se využívá rukojeti nebo kliky, kterou lze venkovní stínění zvedat nebo snižovat. U některých typů venkovního stínění je třeba pohnout ovládací pákou do stran, aby se stínění otáčelo nebo sklápělo.

ilustrace 1 ilustrace 2

Plusy a mínusy manuálního ovládání:

+ nízké náklady na pořízení a instalaci
+ jednoduchost ovládání
+ bez nutnosti el. připojení
- ovládání vyžaduje fyzickou námahu a sílu
- nemožnost nastavení stínění na přesnou polohu
- nemožnost dálkového ovládání

Motorické ovládání venkovního stínění je složitější a finančně náročnější, avšak aktuálně stále oblíbenější způsob, jak si přesně a pohodlně stínící prvky nastavit. Pohon je často instalován uvnitř stínícího mechanismu a celá realizace se provádí již v rámci hrubé stavby, což v závěru zajišťuje propracovanost celého obydlí, zvýšenou ochranu stínění a elegantní vzhled.

ovladace 2 ovladace 1

Ovládání spínačem se řadí mezi jednoduché způsoby ovládání stínění s motorickým pohonem. Spínač je umístěn v blízkosti stínění, často na stěně v interiéru, a umožňuje snadnou změnu polohy nebo otáčení lamel v případě žaluzií pomocí tlačítek na spínači bez potřeby dálkového ovládání. Zároveň je možné si u některých typů ovládání také předem uložit oblíbenou polohu. Jeden spínač je však často přiřazen pouze k jednomu prvku stínící techniky, čímž Vám může nastat jisté nepohodlí, pokud máte v plánu řešit ovládání pro několik stínění naráz.

Dálkové ovládání je moderní a pohodlný způsob, jak venkovní stínění s motorickým pohonem hromadně ovládat. Můžete ovládat několik prvků naráz z pohodlí Vašeho místa (sedačky, pokoje, postele) bez nutnosti fyzické přítomnosti v blízkosti daného stínění nebo spínače. Funguje na bázi bezdrátového přenosu signálu, stínění můžete otáčet, posouvat, sklápět, zvedat a snižovat. Ovladače nabízejí také nastavení předem definovaných poloh nebo programování časových rozvrhů. Dálkové ovládání nejlépe a nejvíce využijete také v rámci chytré domácnosti k nastavení jednotlivých scénářů.

Potřebujete poradit? Od toho jsme tu my. Jsme PAKL - odborníci nejen na stínící techniku.
Telefon: 603 554 010
Mail: obchod@pakl.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Souhlasím Nesouhlasím