Tipy a rady - 19. díl

Markýzou jsme schopni zastínit malé až střední venkovní prostory od balkónu až po zahradu. Při výběru markýzy je velmi důležité zohlednit také správný výběr látky markýzy. Materiál a barva látky markýzy totiž odráží i fakt, jaký účel bude markýza plnit a jaké jsou podmínky, ve kterých bude umístěna. Na co se tedy zaměřit?

markyza latka 1

Vizuální pohled

Volba markýzy je důležitá z hlediska funkce i vzhledu. Cílem vždy bude sladit markýzu společně s architekturou Vašeho domu a okolí - pokud nám to situace dovolí. Jedná se však o velmi subjektivní pohled, na kterou neexistuje univerzální rada, neboť představu má každý z nás jinou a jedná se tedy o věc vkusu.

Materiální pohled

Látka musí být pevná a odolná vůči poškození, před vlivy jako vítr, déšť apod. Základní výběr látky markýzy se skládá z: akrylu, polyesteru, PVC a olefinu. Akrylová tkanina je odolnější vůči poškození, dostatečně pevná a nabízí větší výběr barev. PVC jsou více odolné vůči vodě, ale na druhou stranu mnohem méně prodyšné. Nejnovějším přírůstkem na trhu je tzv. „waterproof“ tkanina, která se vyznačuje zvýšenou odolností vůči vodě.

Potlačení světla

Látka markýzy by měla být dostatečně hustá a silná, aby byla schopna blokovat sluneční záření. V rámci práce se světlem platí základní pravidla, která známe například z nošení oděvů. Bílá barva světlo odrazí a rozzáří celý prostor, naopak černá barva záření utlumí, vsákne se a nahřívá se. V závislosti na prostředí je potřeba patřičně vybrat správný odstín.

zehnalová markýza 02

Praktický pohled

Zde pamatujme na několik základních faktů. Markýza neslouží jako ochrana proti dešti, nicméně malou přeháňku zvládne. Zároveň je potřeba mít markýzu v rozloženém stavu pod úhlem alespoň 15 stupňů, aby voda mohla stékat směrem dolů a nedržela se na tkanině. Pokud je látka po dešti mokrá, je třeba markýzu nechat proschnout, než ji budeme stahovat zpátky.

RADA: snažte se vyhýbat hladkým a jednobarevným látkám – je to velmi nepraktické řešení – naopak se snažíme držet co nejvíce strakatých tvarů.

Naše látky jsou stálé, odolné vůči slunci a zároveň proti plísni! Akryl jako materiál navíc velmi obstojně chrání proti UV záření, takže i delší pobyt pod markýzou nemá jakýkoliv negativní vliv na vaši pokožku.

markyza latka 2

Barevný pohled

Markýza by zároveň mimo stínění měla fungovat jako „rozjasňovač“ prostoru. V ideálním případě proto vybírejte barevné kombinace, které působí živým dojmem a Vaše chvilky pod markýzou budou jednoznačně příjemnější. Vyhýbáme se tedy smutným barvám (černá, antracit) a obklopujeme se veselými barvami. Světlé barvy zvolíme tam, kde chceme zajistit, aby místo pod markýzou bylo chladné. Naopak tmavé barvy využijeme na těch místech, kde chceme pod markýzou zajistit vyhřátí prostoru.

Závěr

Chvilky strávené na venkovním prostranství pod markýzou by měly být radostné a veselé – nebojte se barevných kombinací – markýza Vám to vrátí příjemným posezením. Barvu markýzy si nezapomeňte prohlédnout z různých úhlů a za více světelných podmínek. V PAKLu pro naše návštěvníky nabízíme v showroomu obrovský výběr barev a rádi Vám pomůžeme s výběrem.
Zavolejte: 603 554 010
Napište: obchod@pakl.cz
Přijďte se podívat a přesvědčte se sami 😊

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Souhlasím Nesouhlasím